Angola ARCCLA Sertifikası

CNCA Nedir?

28 Ocak 1994’ten bu yana (19/94 sayılı Kararname doğrultusunda), Angola’ya yapılan tüm ticari ihracatların bir Yükleme Sertifikası (LC) olan bir CNCA sertifikasına (Conselho Nacional de Carregadores) sahip olması gerekmektedir.
Angola’daki Luanda, Lobito gibi limanlara veya başka herhangi bir limana giden tüm deniz kargoları için bir CNCA yükleme sertifikası gereklidir. ARC Numarası ve CNC kısaltmalarıyla da bilinir.

ARCCLA Sertifikası ile CNCA Sertifikası arasındaki fark nedir?

Temel olarak, farklı isimlerle aynı belgedir.

DU / Documento Unico / Angola İthal Lisansı Nedir?

D.U. belgesi veya Documento Unico, Angola’da bir İthalat Lisansıdır. 10/02/2015 tarihinden itibaren tüm CNCA başvuruları için bir DU belgesi zorunludur. Alan 25e’deki Son Kullanma tarihi ile ilgili bir DU belgesi geçerli olmalıdır. Bu belgenin son kullanma tarihi, DU’nun düzenlendiği tarihten itibaren 60 gündür.

Bununla birlikte, Documento Unico veya İthalat Lisansı, bir gönderinin varış yerinde Geçici Rejim kapsamında gümrükten çekilmesi durumunda muaftır. DU belgesinin bir zorunluluk olmadığı bir başka durum, toplam FOB değerinin 5000 USD’nin altında olmasıdır.

Geçici bir gönderide, ihracatçı, yükün geçici seferde olduğunu onaylayan bir mektup sunmalıdır. Bu seferde, doğrulanmış CNCA sertifikasına DU numarasının benzersiz bir formatı girilecektir.

CNCA sertifikasını almak için aşağıdaki belgelere ihtiyaç duyulmaktadır:

  • Konşimento
  • Mal faturası
  • Navlun faturası (Mal faturasında navlun bedeli yazılı değilse)
  • Başvuru formu (Tarafımızca da doldurulabilir)
  • D.U. – Documento Unico (Import License),

10/02/2015 tarihinden beri zorunlu Tüm evrakların okunaklı bir şekilde e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.