Afrika İhracat Belgeleri

Orta ve Batı Afrika ülkeleri denizcilik konseyleri, ülkelerine yapılacak ihracat prosedürlerini hızlandırmak ve limanlardaki işlem sürelerini kısaltmak amacıyla, elektronik kargo takip numarası olarak tanımlanan, İngilizce kısa adıyla ECTN veya ENS, Fransızca kısa adıyla BSC veya BESC belgelerini limana varıştan önce işlemleri tamamlanmış ve limana varışta sunulmak üzere talep etmektedir.

Afrika ülkelerinin ticaret trafiğini kayıt altına almasına olanak sağlayan ACID/ECTN/BSC/ENS sertifikaları her yükleme için özgün bir kargo takip numarasına sahip elektronik bir evraktır. Prosedür, bu ülkelerin çıkarmış olduğu yasalarla teminat altına alınmıştır ve sertifikanın temin edilmesi zorunludur. Eğer sertifika temin edilmezse alıcı, ürünleri limandan çekemez. Sertifika ücretine ek olarak söz konusu ülkenin belirlemiş olduğu para cezaları ödendikten sonra ancak ürünlerin limandan çekilebilmesi mümkün olur. Sertifikanın gemi varış tarihinden önce onaylanması zorunlu olduğundan, başvuruların bu tarihten en az 1 hafta öncesinde yapılmış olması gerekmektedir.

Başvurular; konşimento, fatura, beyanname ve menşe şahadetnamesi gibi çeşitli ihracat evraklarının mail yoluyla gönderilmesi ile yapılır. Sertifika taslağı hazırlandıktan sonra onayınıza sunulur. Daha sonra sistem üzerinde onay işlemi tamamlandıktan sonra onaylı evrakı alıcınızla yine mail yoluyla paylaşabilirsiniz

MISIR – ACID SİSTEMİ BURKİNA FASO – ECTN BELGESİKAMERUN – BESC BELGESİKATAR – COC (CERTIFICATE OF CONFORMITY)
ANGOLA – CNCA BELGESİDEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ – FERİ BELGESİKONGO – ECTN BELGESİKENYA – PVOC (PREVERIFICATION OF CONFORMITY)
BENİN – BESC BELGESİEKVATOR GİNE – ECTN BELGESİLİBERYA – CTN BELGESİLİBYA – COC (CERTIFICATE OF CONFORMITY)
BURUNDİ- ECTN BELGESİFAS – COCLİBYA – ECTN BELGESİMISIR – COC (CERTIFICATE OF CONFORMITY)
ÇAD – BESC BELGESİFİLDİŞİ SAHİLİ – BSC BELGESİMADAGASCAR – BSC BELGESİORTA AFRİKA CUMHURİYETİ – ECTN BELGESİ
GABON – BIETC BELGESİFİLDİŞİ SAHİLİ – COCMALİ – BESC BELGESİSİERRA LEONE – CTN BELGESİ
GANA – CTN BELGESİGABON – COC (CERTIFICATE OF CONFORMITY)NİJER – ECTN BELGESİSUUDİ ARABİSTAN – SASO CERTIFICATE
GİNE – ECTN BELGESİGÜNEY SUDAN – ECTN BELGESİSENEGAL – BSC BELGESİTANZANYA – PVOC (PREVERIFICATION OF CONFORMITY)
GİNE-BISSAU – CEE BELGESİKAMERUN – COC (CERTIFICATE OF CONFORMITY)TOGO – ECTN BELGESİUGANDA – COC (CERTIFICATE OF CONFORMITY)