Cargo X – ACID

ACID Numarası Nedir ?

ACID (Advance Cargo Information Declaration) numarası Mısır’a yapılan tüm gönderiler için bir gerekliliktir.

Mısır’a yapılacak ihracatlarla ilgili olarak ACID-ACI numarası uygulamasına 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla geçilmiştir.

TALEPLERİNİZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ…


CargoX Nedir ?

CargoX, sertifikalı Blockchain servis sağlayıcısıdır. CargoX, Blockchain Dokümantasyon İşlem Sistemi geliştirmiş ve böylelikle bilgi ve belgelerin oluşturulmasını, değiş tokuşunu sağlamak için Blockchain teknolojisini ve merkezi olmayan şifreli veri depolamayı kullanarak açık bir sistem yaratmıştır.

Mısır Hükümetinin uygulamaya başladığı bu yeni portal için öncelikle ihracatçı, yükün hareket tarihinden önce bilgileri Blockchain – CargoX üzerinden sisteme yükleyecek ve ihracatla ilgili belgeler (ticari fatura, EUR-1, ön konşimento) ile bilgileri ithalatçı firmaya gönderecektir. İhracatçının bu bilgi ve belgeleri gönderebilmesi için önce Blockchain – CargoX sistemine üye olması ve bir kimlik numarası alması gerekmektedir.

Blockchain sistemi, bilgileri tamamen otomatik ve güvenli bir şekilde A kişisinden B kişisine aktarmak için oluşturulmuş basit ve yenilikçi bir yöntemdir. Bir taraf, bir blok oluşturarak işlemi başlatır. Bu blok, ağ boyunca dağıtılmış binlerce, belki de milyonlarca bilgisayar tarafından doğrulanmıştır. Doğrulanan blok, daha sonra ağda depolanan bir zincire eklenir ve diğer kayıtlarla ilişkili benzersiz bir kayıt oluşturur. CargoX, sertifikalı Blockchain servis sağlayıcısıdır. CargoX, Blockchain Dokümantasyon İşlem Sistemi geliştirmiş ve böylelikle bilgi ve belgelerin oluşturulmasını, değiş tokuşunu sağlamak için Blockchain teknolojisini ve merkezi olmayan şifreli veri depolamayı kullanarak açık bir sistem yaratmıştır. Gelişmiş Kargo Bilgileri Sistem Mekanizmasındaki işlemler, alıcı firmanın bu bilgi ve belgeleri kontrolü ile devam edecektir. İthalatçı, ihracatçının gönderdiği bilgi ve belgeleri uygun bulduğu takdirde NAFEZA sistemine yükleyecektir. Bu bilgi ve belgeler sistem tarafından uygun bulunduğunda, paydaşların bu süreci eksiksiz takip edebilmesi için tüm belgelere benzersiz ve on dokuz haneden oluşan bir referans numarası (ACID) tayin edecektir. Otomatik olarak oluşacak ACID numarası hem ihracatçıya hem ithalatçıya bildirilecektir. Taşıyıcı ise, gemi ihraç limanından hareket etmeden en az 24 saat önce gemideki yüklerin listesini elektronik olarak Mısır’a gönderecektir. 207/2020 Sayılı Gümrük Kanunu uyarınca, Tüm ihracat belgelerinde ACID numarası belirtilmesi gerekmektedir. Bu numara ayrıca taşıyıcı firma tarafından gemi manifestosunda belirtilmelidir. ACID numarasının yükleme evraklarında belirtilmemesi durumunda, Mısır gümrüğü tarafından ilgili yükün tahliye edilmesine izin verilmeyecektir.

Advance Cargo Bilgi Sistemi nedir?

Advance Cargo Information (ACI), ihracat ülkesinden kargonun sevkedilmesinden en az 48 saat önce kargo veri ve belgelerini (ticari fatura ve nihai veya ilk konşimento) gerektiren yeni bir gümrük sistemidir. Paydaşların, Mısır vatandaşlarının güvenliğine en yüksek öncelik verilen Risk Yönetim Sistemi (RMS) aracılığıyla devlete yönelik herhangi bir riski izlemesini mümkün kılar.

ACI’nin Avantajları Nelerdir?

− Mısır vatandaşlarını niteliği ve menşei belirsiz mallardan korumak − Serbest bırakma süresini ve dolayısıyla malları serbest bırakma maliyetini azaltmak − Elektronik veri ve belgelerin kullanılması, böylece kağıt belgelerden vazgeçilmesi

ACI kimleri etkiler?

− İthalatçılar − İhracatçılar ve tedarikçiler (yabancı) − Gümrükleme şirketleri − Deniz / hava nakliye şirketleri

ACI ne zaman uygulamaya geçecektir?

Faz 1 pilot uygulamaya 1 Nisan 2021 itibariyle başlamış olup, 1 Temmuz 2021 itibarıyla Zorunlu İşlem Aşamasına geçilecektir.

ACI için nasıl hazırlanılır?

− Mısır ithalatçısı çevrimiçi portala (www.nafeza.gov.eg) kaydolur. − Nafeza’ya erişmek için yetkili makamlardan elektronik imza edinin. − Ön kargo verilerini listeleyin ve ithalat işlemlerinin başlamasından önce ACID bilgisini edinin. − Sevkiyattan önce kargo verilerini ve belgelerini (ticari fatura ve nihâi veya ilk konşimento) ibraz edin. − Blok zinciri teknolojisini kullanarak tedarik zinciri ağları aracılığıyla yönetilen bir sisteme (Nafeza) bağlanmadan en az 48 saat önce, elektronik faturalar ve konşimentolarla ilgili ihracatçıları bilgilendirin

Sertifikalı Blok Zinciri Servis Sağlayıcıları kimlerdir?

CargoX, en popüler, “Smart B / L ™” olan birçok uygulama içeren bir platform sunan BDTS’yi (Blok-Zincir Evrak İşlem Sistemi) geliştirmiştir. CargoX, bilgi ve belgelerin oluşturulmasını ve değiş tokuşunu sağlamak için Blok-Zincir teknolojisini ve merkezi olmayan şifreli veri depolamasını kullanan açık bir sistem kullanır.

Rodosto Lojistik ile ortaklık kurarak, uygunsuzlukla ilişkili riskleri azaltabilir, teslimat gecikmelerinden kaçınabilir ve ithalatçılarınızla olumlu ilişkilerinizi sürdürebilirsiniz. Uzmanlıkları ve destekleri süreç boyunca size rehberlik edecek ve cezalardan, gecikmelerden ve ek ücretlerden kaçınmak için gerekli tüm belgelere sahip olmanızı sağlayacaktır.