Nijerya BSC – CTN Sertifikası

Nijerya CTN, Nijerya’ya gönderilen gönderiler için zorunlu bir elektronik belgedir. Kargo izleme notu görevi görür ve gümrük işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlar.



Nijerya CTN, Nijerya’ya ithal edilen tüm gönderiler için gereklidir. Bu belge, gönderinin içeriği, değeri ve varış yeri hakkında bilgi sağlar. Nijerya Gümrükleri, gönderinin ülkeye yasal olarak ithal edilmesini sağlamak için CTN’yi kullanır.



2019’da Nijerya Nakliyeciler Konseyi, Nijerya’ya yapılan tüm gönderiler için ICTN’yi zorunlu kılan yeni bir düzenleme uyguladı. ICTN sertifikasının eşlik etmediği herhangi bir kargo, ciddi sonuçlara ve cezaya neden olacaktır.



ECTN nedir?

ECTNUluslararası Kargo Takip Notu anlamına gelir ve ismiyle kendini hemen hemen açıklar. Çünkü yetkililerin yüklemeden boşaltmaya kadar tüm kargoları takip etmesine, yönetmesine ve denetlemesine olanak tanır. Ayrıca, varış noktasına varmadan önce gönderiler hakkında bilgi toplamalarına olanak tanır. İhracatçı, ithalatçı, taşınan mallar ve değerleri, navlun bedeli, sevkiyat türü, geminin adı vb. hakkında bilgiler içerir.

Gerekli belgeler nelerdir?



  • Konşimento: Bu, ihracatçı, ithalatçı, malların ağırlığı, nakliye hattı, gemi adı vb. ile ilgili ayrıntıları içeren bir belgedir.
  • Ticari Fatura: Malların ayrıntılarını, navlun maliyetini, incoterm ve varsa diğer bazı ücretleri vb. içerir.
  • Navlun Faturası: Bu, yalnızca navlun maliyeti Ticari Faturada yoksa gereklidir.
  • İhracat Gümrük Beyannamesi: İhracatçı ülkenin gümrük yetkilileri bu belgeyi hazırlar ve taşınan malları listeler ve bunların bazı önemli ayrıntılarını içerir.


Nijerya ECTN – BSC Sertifikasına Sahip Olmamanın Sonuçları Nelerdir?



ECTN, geminin varışından en geç beş gün önce onaylanmalıdır. O zamana kadar sağlamazsanız, ECTN’nin maliyetinin iki katı artı Nijerya Ulusal Liman Yetkilileri tarafından belirlenen düzenleme ücretleriyle karşı karşıya kalacaksınız.



Nijerya BSC – CTN için gerekli belgeler;



  • Mal faturası
  • Navlun faturası (eğer mal faturası üzerinde navlun bedeli yazmıyorsa)
  • Konşimento

Nijerya Coc Sertifika talepleriniz için de e-mail ile iletişime geçmenizi rica ederiz.